Valdonīgs bērns
Tieksmi izrīkot pārējos var zināmā mērā uzskatīt par bērna temperamenta izpausmi. Kautrīgs, līdzsvaroti mierīgs bērns parasti necenšas citus pakļaut. Toties dzīvīgiem un atraisītiem bērniem tāda tieksme ir diezgan raksturīga. Viņiem piemīt ideju pārpilnība un pāri plūstoša enerģija. Aktīvus bērnus interesē ne tik daudz savas gribas uzspiešana rotaļdraugiem, cik vēlēšanās uzņemties vadību.
Valdonīgie bērni ir nevis līderi, bet situāciju noteicēji. Tie grib lai viss notiktu tikai pēc viņu prāta, uzskatot, uzskatot, ka viņiem vienmēr taisnība. Viņi diktē savus spēles noteikumus, maina tos, ja jūt, ka draud neveiksme, nereti pat norāda, kas pārējiem bērniem jādara un jāsaka. Valdonīgie bērni labprāt izvēlas gados jaunākos rotaļdraugus tā vienkāršā iemesla dēļ, ko tos vieglāk komandēt. Tomēr pārējie bērni nereti atsakās ar mazajiem despotiem rotaļāties, tos no savas vides izstumjot. Lai atgūtu savas pozīcijas, atraidītais mēģina piedzīvoto neveiksmi kompensēt un kļūt vēl valdonīgāks.
Pedagogu un vecāku centieni šo komandēšanu ierobežot bieži ir neefektīvi. Pieaugušiem vajadzētu saprast, ka vēlēšanās citus izrīkot bērna uztverē nesaraujami saistīta ar zemu pašvērtējumu. Ieteicams priekšplānā izvirzīt personības spēcīgākās puses un varēšanu, tādējādi virzot viņu no nemitīgas vēlmes kontrolēt pārējos.
Sākumā varētu mudināt bērnu kļūt atklātam.
Ieteikumi sarunām ar bērnu.
- Es ievēroju, cik ļoti tevi sarūgtināja pārējo bērnu atteikšanās tevi paklausīt. Aprunāsimies, kāpēc tas tā notika!
- Iedomājies, kā tu justos, ja kāds cits grasītos ar varu uzspiest tev savu gribu.
- Padomā, kā jutās tavs draugs, kad tu viņam sacīji, ka nerotaļāsies, pirms viņš nepieņems tavus noteikumus?
- Vai tu sev gribētu tādu rotaļbiedru, kurš tevi vienmēr tikai izrīkotu, uzstājot, ka visam jānotiek tikai pēc viņa prāta? Nē? Baidos, ka tavi draugi patiešām vairs nevēlēsies ar tevi kopā rotaļāties, ja tu vienmēr uzspiedīsi savu gribu.
- Es redzēju, ka tu piekriti spēlēt mazo māsiņu (brālīti), lai gan gribēji būt mamma (tētis). Esmu lepna par tevi, ka tu šoreiz ļāvi būt noteicējiem arī citiem bērniem.
- Es redzēju, ka šoreiz sadalot lomas, tu skaitīji skaitāmpantu. Tu darīji pareizi, jo savu reizi ikvienam jāatdod iespēja kļūt par rotaļu vadītāju.
- Piekāpies! Valdonīgi draugi nevienam nepatīk. Pirmkārt, šāds apgalvojums ne vienmēr ir patiess, jo dažiem bērniem patīk pakļauties citu vadībai. Otrkārt, vecākiem nevajadzētu iedvest bērniem domu, ka dzīvē galvenais ir izpatikšana citiem.
Izmantotā literatūra. D. Kājiņa, I. Aunīte. Kā saprast bērnu.